Skip to main content

Nowości w AutoCAD 2021

     Na rynku dostępna jest już wersja 2021 najbardziej popularnego na świecie programu do projektowania 2D i 3D – AutoCAD, a w niej nowe funkcjonalności i udogodnienia. Co istotne format zapisu rysunków pozostał bez zmian – jest to dalej format AutoCAD 2018. Co znajdziemy nowego w AutoCAD 2021? Ulepszone zostały często używane polecenia jak Utnij/Wydłuż, Zmierz i pojawiło się nowe – Przerwij w punkcie. Mamy możliwość porównywania odnośników zewnętrznych, śledzenia historii plików czy korzystania z własnej biblioteki bloków, obojętnie czy pracujemy na swoim komputerze, czy korzystamy z aplikacji internetowej lub mobilnej. Poniżej przedstawiam krótki opis najważniejszych nowości w programie Autodesk AutoCAD 2021.

     Jedna z nowych funkcji AutoCADa Przerwij w punkcie – pozwala na ponowne użycie tej funkcji po naciśnięciu klawisza Enter. Do tej pory to narzędzie nie miało swojego polecenia, działało jako wariant funkcji Przerwij

W poleceniach Utnij i Wydłuż został domyślnie ustawiony tryb Szybki. Co to oznacza? Użytkownik nie musi już zaznaczać obwiedni, są one wybierane domyślnie. Pozostaje tylko wskazać obiekty do ucięcia lub wydłużenia. Tutaj też pojawiły się nowe możliwości, jak m.in. tryb odręczny – można wcisnąć lewy klawisz myszy i przeciągnąć kursorem przez elementy, które mają być wydłużone lub skrócone.

Zmodyfikowane zostało też działanie funkcji Utnij przy pracy z obiektami zawierającymi kreskowania. Jako obwiednie używane są wtedy tylko obiednie kreskowań.

W przypadku, gdy tryb Szybki nie spełnia naszych oczekiwań, albo jesteśmy przyzwyczajeni do poprzednich ustawień – możemy je przywrócić zmienną systemową TRIMEXTENDMODE lub po uruchomieniu polecenia, z dostępnych opcji wybrać Tryb i zmienić na Standardowy.

O opcję Szybki została powiększona funkcjonalność polecenia do pomiaru geometrii obiektów ZMIERZ. Pokazuje ona wymiary obiektu po ustawieniu kursora myszy w dowolnym miejscu na elemencie. Jeżeli klikniemy myszą wewnątrz zamkniętego obszaru  – uzyskujemy informację o polu powierzchni i obwodzie, a obszar którego dotyczą wyniki zostaje wyróżniony kolorem zielonym. Można też zaznaczyć kilka obszarów  – wtedy wyświetlona zostanie wartość sumaryczna.

Użytkownicy, którzy korzystają z Chmurek wersji do wyróżniania i komentowania wybranych elementów na rysunku zauważą, że mogą je teraz tworzyć z jednakowymi lub różnymi długościami cięciw i zmieniać ich wartości. Za tę pierwszą opcję odpowiada zmienna systemowa REVCLOUDARCVARIANCE, natomiast długość cięciwy łuku możemy zmienić na palecie Właściwości lub za pomocą nowego polecenia WLASNOSCICHMURKIWERSJI.

Połączenie konta  w portalu Autodesk Account z usługami dostawców przestrzeni dyskowej  w chmurze (Dropbox, Box. Google Drive lub Microsoft OneDrive) pozwala użytkownikowi na korzystanie z własnej biblioteki bloków niezależnie od miejsca, w którym pracuje i urządzenia, z którego korzysta.

Korzystając z dysków chmurowych  (Dropbox, Box, Microsoft OneDrive) do przechowywania rysunków, podczas ich zapisu tworzone są dodatkowe wersje i tym samym uzyskujemy historię wersji. W AutoCAD 2021 mamy do niej dostęp poprzez nową paletę Historia rysunków. Pozwala ona na filtrowanie wersji tego samego rysunku np. po zakresie dat czy nazwie użytkownika i identyfikację różnic geometrycznych lub tekstowych.

Oprócz porównywania wersji pliku użytkownicy AutoCADa 2021 mogą też porównywać zmiany wprowadzone w rysunkach, które są dołączone do bieżącego jako odnośniki zewnętrzne.

Wśród nowości w programie AutoCAD w najnowszej wersji 2021 znajdzie się również coś specjalnego dla programistów. Do edytora Microsoft Visual Studio Code dodano możliwość tworzenia, edycji i debugowania plików źródłowych AutoLISP (LSP). Zmodyfikowane zostały też niektóre funkcje języka programowania AutoLISP tak, aby umożliwić w pełni obsługę znaków Unicode.

Warto również wspomnieć, że wzrosła wydajność grafiki w pracy z modelami 3D, ponieważ wszystkie produkty oparte na AutoCAD obsługują od wersji 2021 wiele rdzeni procesora. Pojawiła się też nowa zmienna systemowa RTREGENAUTO, która steruje automatycznym ponownym generowaniem rysunku w trakcie operacji przesuwania i zmiany powiększenia, co ma znaczenie szczególnie przy pracy z bardzo dużymi rysunkami w 2D.

     Oczywiście to tylko część usprawnień. Więcej informacji znajdą Państwo w pomocy programu AutoCAD 2021. Zachęcam do zainstalowania najnowszej wersji i wykorzystania w praktyce nowych funkcjonalności.

Beata Krystek
Specjalista CAD/GIS/BIM
Zainteresował Cię temat? Masz dodatkowe pytania?
Porozmawiaj z naszym specjalistą: 668 244 518

ZAPYTAJ O OFERTĘ ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE