Skip to main content

Mechanika i Budownictwo – współpraca międzybranżowa na przykładzie oprogramowania Autodesk Revit i Inventor

     Współpraca między branżami mechanika i budownictwo w projektowaniu wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, zdolnych do wymiany danych w sposób szybki, płynny i ciągły tak, aby zmiana dokonana w jednym systemie znalazła swoje odzwierciedlenie w drugim. Firma Autodesk widząc rosnące zapotrzebowanie na tego typu narzędzia począwszy od wersji 2021 zaczęła znacząco usprawniać współpracę między swoimi flagowymi produktami tj. Revitem (budownictwo) i Inventorem (mechanika).

     Poprzedni sposób, polegający na ręcznym eksporcie projektu do formatu pośredniego (np. .sat) zostaje zastąpiony dedykowanymi rozwiązaniami, gdzie formatem do wymiany danych między branżami jest plik projektu z programu Revit z rozszerzeniem .rvt. Pliki te od wersji 2021 są możliwe do wczytania bezpośrednio do programu Inventor, a od wersji 2022 Inventor posiada możliwość eksportu złożenia do formatu .rvt.

Aby wyeksportować złożenie z Inventora do pliku projektu Revita .rvt wystarczy z menu Plik wybrać opcję Eksportuj…/RVT.

W kolejnym kroku możliwe będzie zdefiniowanie ustawień eksportu jakimi są automatyczne tworzenie uproszczeń i wykluczeń komponentów oraz położenie i struktura pliku wynikowego.

Aby z kolei otworzyć plik projektu Revita w Inventorze wystarczy go wczytać bezpośrednio do programu poprzez opcję Plik/Otwórz/Importuj pliki CAD lub Otwórz lub wstawić do złożenia jako komponent pochodzący z pliku CAD.

Przed wczytaniem pliku będzie można zdecydować, czy ma zostać zachowane połączenie między plikami do celów płynnej aktualizacji i jakie poszczególne elementy mają zostać zaimportowane.

Wczytany model ma zachowaną strukturę stworzoną w programie Autodesk Revit, a każdy element jest do wyboru i edycji z osobna.

Poniżej znajduje się przykład współpracy międzybranżowej Autodesk Revit i Autodesk Inventor.
W projektowanej fabryce nowa koncepcja przebiegu przenośników zbudowana jako złożenie w Inventorze wymaga przesunięcia otworu w ścianie, która to razem ze wszystkimi elementami budowlanymi została zaprojektowana w Revicie. Po przesunięciu otworu w Revicie zmiana jest możliwa do wczytania w Inventorze jako aktualizacja używając polecenia Aktualizuj globalnie lub Aktualizuj lokalnie z górnej belki. Uzyskuje się wówczas pewność, że obie branże działają na najbardziej aktualnych wersjach projektu.

Programy Inventor i Revit można nabyć zarówno jako osobne subskrypcje, jak i programy wchodzące w skład kolekcji odpowiednio mechanicznej (Product Design & Manufacturing Collection) oraz budowlanej (Architecture, Engineering & Construction Collection).
Zachęcam do wypróbowania powyższego rozwiązania, we własnych projektach.

Damian Tomżyński
Specjalista CAD
Zainteresował Cię temat? Masz dodatkowe pytania?
Porozmawiaj z naszym specjalistą: 668 244 518

ZAPYTAJ O OFERTĘ ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE