Skip to main content

Inventor 2021 co nowego?

Płynna integracja Inventora z Revitem

 

Jedną z kluczowych nowości wersji 2021 Inventora jest znaczne usprawnienie współpracy między Inventorem a Revitem, a co za tym idzie także pomiędzy konstruktorami a architektami. Współpraca międzybranżowa może się teraz odbywać w sposób płynny, gdzie każda zmiana dokonana przez architekta na modelu 3D jest aktualizowana w środowisku, na którym pracuje konstruktor. Dzieje się tak dzięki nowej funkcjonalności Inventor 2021, która pozwala nie tylko wczytywać pliki .rvt pochodzących od Revita, ale także na zachowanie połączenia między tymi programami. Plik pochodzący od architekta wystarczy teraz tylko jeden raz zaimportować do swojego projektu, a wszelkie poprawki wykonane w Revicie można szybko doczytać wewnątrz otwartego pliku Inventora.

Ustawienia domyślne nazewnictwa plików

 

Standaryzacja nazw plików używanych przez poszczególne środowiska i narzędzia Inventora została znacznie usprawniona w wersji 2021. Najnowszy Inventor jest w stanie nadawać nazwy nowym komponentom wygenerowanym poprzez Generator ram, Przewody rurowe, Odbij i Kopiuj wg szablonu zdefiniowanego przez użytkownika. Dostęp do tego szablonu jest możliwy w programie Inventor 2021 poprzez Opcje aplikacji, karta Plik i opcja Ustawienia domyślne nazewnictwa plików…

Usprawnienia operacji zapisywania

 

Od wersji 2021 użytkownik ma większą kontrolę nad tym, kiedy Inventor powinien go informować przed zamknięciem programu o ewentualnym zapisie pliku. Do wyboru jest szereg warunków, przy których Inventor powinien rzeczone zapytanie wyświetlić wraz z ustawieniami domyślnego wyboru. Opcje te są dostępne w Opcjach aplikacji, karta Zapisywanie.

Usprawnienia wybranych narzędzi

 
  • Narzędzie Spłaszcz pozwala na wybranie więcej niż 1 okręgu jako sztywnego (nie podlegającego deformacji).
  • Narzędzie Kołnierz w środowisku konstrukcji blaszanej pozwala na utworzenie kołnierzu względem wybranej geometrii bez podawania wartości odległości oraz kąta (Kąt kołnierza/Według odniesienia).
  • Wykorzystując narzędzie Kołnierz można tworzyć kołnierze o szerokości ograniczonej przez geometrie konstrukcyjne np. płaszczyzny konstrukcyjne (wcześniej można było się odnosić tylko do geometrii utworzonej przez narzędzia środowiska konstrukcji blaszanej).
  • Opisy 3D pozwalają na dodawanie opisów modelu pobranych z właściwości iProperties zdefiniowanych przez użytkownika takich jak Dostawca, Projektant, Zatwierdził itd. oraz obliczanych na podstawie danych fizycznych modelu (pole, objętość, gęstość, masa).
  • Opcja W przeglądarce wyświetl rozszerzone informacje po nazwie węzła elementu (Opcje aplikacji/Część) obsługuje teraz także narzędzie Odbij oraz wszystkie płaszczyzny, osie i punkty konstrukcyjne.
  • W pliku części można za pomocą zaznaczania prostokątnego wybierać wiele brył lub ścianek i krawędzi za jednym razem.
  • Połączenie śrubowe pozwala na rozbijanie całego połączenia na pojedyncze części wewnątrz złożenia podczas ich wstawiania.

     Omówione nowości nie są wszystkimi, jakie firma Autodesk przygotowała dla swoich klientów – ich pełna lista znajduje się na oficjalnej stronie pomocy programu Inventor 2021. Najlepszym sposobem jednak na zapoznanie się z nimi jest wypróbowanie ich w praktyce. Warto także pamiętać, że firma Autodesk ma w zwyczaju prezentowanie nowych funkcji także w aktualizacjach do wydań głównych, a żeby być z nimi na bieżąco zachęcamy do śledzenia strony CADVISION.pl oraz naszego bloga.

Damian Tomżyński
Specjalista CAD
Zainteresował Cię temat? Masz dodatkowe pytania?
Porozmawiaj z naszym specjalistą: 668 244 518

ZAPYTAJ O OFERTĘ ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE